Jakie elementy wchodzą w skład tuningu optycznego?

Jakie elementy wchodzą w skład tuningu optycznego?

Tuning optyczny to bardzo popularny i łatwo dostępny sposób na odświeżenie wyglądu samochodu. Poprzez modyfikacje optyczne kierowcy wyróżniają swoje samochody i podkreślają swoją indywidualność. Producenci części tuningu optycznego proponują swoim klientom coraz nowsze i coraz bardziej oryginalne elementy wyposażenia. To, jakie produkty dobierzesz do swojego pojazdu zależy przede wszystkim od marki i modelu. Mimo iż dostępnych jest wiele ciekawych elementów, nie każdą z części dobierzesz do swojego auta. Jakie części tworzą tuning optyczny?

Z pewnością kojarzysz z filmów typowo sportowe samochody, wyposażone w duże i niekonieczni estetyczne części tuningu. Dziesięć czy piętnaście lat temu kierowcy stosowali najczęściej spoilery. Dziś rynek elementów tuningowych jest znacznie bogatszy i możemy znaleźć naprawdę interesujące elementy wyposażenia. Pozostając w temacie spoilerów - dzisiejsze spoilery do nowych modeli samochodów niczym nie przypominają wielkich i ciężkich nakładek, stosowanych dekadę temu. Nowoczesne spoilery mają najczęściej formę niedużych listewek, montowanych na krawędzi dachu bądź drzwiach bagażnika. Nakładki tego typu instaluje się przy pomocy taśmy dwustronnej, znajdującej się na wewnętrznej części produktu. Dzięki takiej lotce samochód zyska bardziej sportowy charakter, a także polepszy się jego aerodynamika. Za sprawą spoilera powietrze przepływające po karoserii (dachu lub szybie i drzwiach bagażnika) spowoduje większy nacisk na tylną oś, co poskutkuje polepszeniem przyczepności. Co więcej, w wielu przypadkach spoilery dostępne są w różnych wersjach wykończenia lub kolorach, dzięki czemu dodatkowo podkreślisz indywidualny charakter pojazdu.

Kolejnymi częściami, jakie wchodzą w skład tuningu optycznego, są dokładki progów. Produkty mogą być też nazywane listwami progów. Ich zadaniem jest optyczne obniżenie wysokości nadwozia, co podkreśla sportowy wygląd pojazdu. Dokładki to także swego rodzaju łącznik dla elementów zamontowanych w przedniej oraz tylnej części pojazdu. W zależności od modelu samochodu, na rynku dostępne są rozmaite rodzaje dokładek - np. wykonane z włókna szklanego, czy typowo racingowe o charakterystycznej, płaskiej formie.

Twórcy tuningu proponują także ciekawe splittery, czyli dokładki montowane pod zderzakami. Najczęściej spotkasz splittery przednie, tylne boczne oraz tylne środkowe. Elementy przeznaczone do montażu w tylnej części pojazdu mają typowo estetyczne zastosowanie. Wspomniane elementy wizualnie obniżą wysokość nadwozia, przez do samochód nabierze zupełnie nowego, sportowego charakteru. Splittery tylne boczne i tylny środkowy najlepiej wyglądają zamontowane razem i tworzą nowoczesny komplet. Bardzo często wraz ze splitterami kupić można także akcesoria w postaci taśmy dekoracyjnej. W ten sposób dodatkowo podkreślisz tuning i wyróżnisz samochód na ulicy.
Na szczególną uwagę zasługują splittery przednie. Elementy te oprócz funkcji estetycznych, mają także działanie poprawiające aerodynamikę. Za sprawą produktu powietrze przepływające poniżej zderzaka z większą siłą dociśnie przednią oś, w efekcie czego poprawi się przyczepność oraz stabilność. Odczuwalne jest to szczególnie podczas przejazdów z większą prędkością. Istnieje kilka rodzajów splitterów przednich, np. racingowe lub hybrydowe. Elementy racingowe składają się z płaskiej dokładki pod zderzak oraz stalowych wsporników, przeznaczonych do jej montażu. Splitter racingowy rzuca się w oczy i zawsze przyciąga uwagę miłośników motoryzacji.

Wymienione elementy wyposażenia tuningowego są najpopularniejszymi, jakie znajdziesz na rynku. Oczywiście, twórcy tuningu oferują często także zderzaki, dyfuzory czy akcesoria, jednak produktów tych nie dobierzesz do każdego modelu pojazdu. Jednym z liderów na europejskim rynku motoryzacyjnym jest polska marka Maxton Design. Firma od wielu lat tworzy nowoczesne i wysokogatunkowe części tuningu, które dopasować można do pojazdów aż kilkudziesięciu marek.

Opinie (1)

Piotr

2022-02-19 12:18:31

Adres IP:

*.*.*.048

Polecam

Zobacz firmy

Maxton Design - Spoilery dla Honda Civic

Podlesie 26
32-830 Wojnicz

Średnia Ocena

5/5
Kancelaria Rzeszów Odfrankowanie kredytu

Mochnackiego 25/3
35-016 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5
Maszyny sprzątające LINEA

Warszawska 139
35-205 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły

Fotelik obrotowy dla dziecka - jak wybrać najlepszy?

Fotelik obrotowy dla dziecka - jak wybrać najlepszy?

Jakie korzyści płyną z marketingu szeptanego medycznego?

Jakie korzyści płyną z marketingu szeptanego medycznego?

Kantówka drzwiowa — metody klejenia

Kantówka drzwiowa — metody klejenia