Pożyczka hipoteczna i kredyt hipoteczny, czym się różnią?

Pożyczka hipoteczna i kredyt hipoteczny, czym się różnią?

Zazwyczaj terminów pożyczka hipoteczna i kredyt hipoteczny używamy naprzemiennie, jednakże jest to błędne założenie, ponieważ pomimo wielu podobieństwo są to dwa różne produkty, które służą do sfinansowania odmiennych celów, a także różnią się pewnymi warunkami związanymi z zaciągnięciem zobowiązania. Kiedy warto zdecydować się na kredyt zabezpieczony hipoteką, a kiedy zdecydować się na pożyczkę hipoteczną? 

Kredyt hipoteczny a pożyczka, jaka jest różnica?
Pożyczka hipoteczna i kredyt hipoteczny to hasła, w których chodzi o zaciągnięcie zobowiązana pod zakup i zabezpieczenie nieruchomości, jednakże warto wiedzieć, że mamy do czynienia z dwoma odmiennymi produktami finansowania. Kredyt hipoteczny udzielany jest wyłącznie przez banki na podstawie Prawa bankowego i Ustawy z dnia 23 marca 2017 roku dokładnie określonego w Dzienniku Ustaw, natomiast pożyczka na zakup nieruchomości może być udzielona przez inne instytucje i jest przede wszystkim regulowana przepisami znajdującymi się w kodeksie cywilnym. Co jeszcze różni kredyt i pożyczkę hipoteczną? A więc kredyt hipoteczny zazwyczaj zaciąga się na cel mieszkaniowy - związany jest z zakupem mieszkania, budową domu, a także remontem domu, natomiast w przypadku pożyczki hipotecznej jest ona udzielana na zakup nieruchomości komercyjnej, tj. lokali usługowych i użytkowych, hal magazynowych i produkcyjnych, biura, a także hoteli, galerii handlowych czy innych budynków, które będą wykorzystywane w działalności gospodarczej lub są inwestycją przeznaczoną do wynajmu, również działki inwestycyjne pod działalność. 

Gdzie najlepiej wziąć pożyczkę hipoteczną?
Cechą łączącą pożyczkę hipoteczną i kredyt hipoteczny jest forma zabezpieczenia spłaty powziętego zobowiązania, a więc hipoteka nałożona na nieruchomość do dnia spłacenia pożyczki lub kredytu. Pożyczka dla spółki oferowana przez Podkarpacki Fundusz Rozwoju wymaga wkładu własnego w postaci 10%. Warto wiedzieć, że pożyczka hipoteczna od PFR, której wartość może wynosić od 500 tysięcy do 1 miliona złotych, przeznaczona jest dla przedsiębiorców z sektora MŚP, a więc mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność na terenie województwa podkarpackiego z zarejestrowaną siedzibą firmy lub jej oddziałem. 

Opinie (0)

Zobacz firmy

Maxton Design - Spoilery dla Honda Civic

Podlesie 26
32-830 Wojnicz

Średnia Ocena

5/5
Klinika Flebologii Warszawa Doppler Instytut

Josepha Conrada 24
01-922 Warszawa

Średnia Ocena

5/5
Kancelaria Rzeszów Odfrankowanie kredytu

Mochnackiego 25/3
35-016 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły