Rodzaje klejów stosowanych w produkcji kantówki klejonej

Rodzaje klejów stosowanych w produkcji kantówki klejonej

Kantówka klejona jest popularnym rozwiązaniem stosowanym w budownictwie i produkcji mebli, które pozwala na estetyczne i trwałe wykończenie płaskich powierzchni. Klej stosowany do kantówki klejonej odgrywa kluczową rolę w trwałości tego wykończenia. W artykule tym omówimy różne rodzaje klejów, które są powszechnie stosowane w produkcji kantówki klejonej.

 1. Kleje na bazie poliuretanu:
  Kleje na bazie poliuretanu są jednymi z najczęściej stosowanych klejów w produkcji kantówek klejonych. Posiadają one doskonałe właściwości adhezyjne do różnych materiałów, takich jak drewno, laminaty, tworzywa sztuczne i metal. Kleje te charakteryzują się również wysoką wytrzymałością na rozciąganie, co sprawia, że są idealne do klejenia krawędzi mebli. Są one również odporne na wilgoć i temperatury, co sprawia, że klejenie kantówek klejonych z użyciem klejów na bazie poliuretanu jest trwałe i skuteczne.

 2. Kleje na bazie akrylu:
  Kleje na bazie akrylu są również popularnym wyborem w produkcji kantówek klejonych. Charakteryzują się one szybkim czasem utrwalania, co pomaga w skróceniu czasu produkcji. Kleje te są również elastyczne, co sprawia, że są odporne na ruchy i naprężenia, które mogą wystąpić podczas użytkowania mebli. Kleje na bazie akrylu są również wykorzystywane w produkcji kantówek klejonych z różnych materiałów, takich jak drewno, tworzywa sztuczne i metal.

 3. Kleje na bazie kopolimerów winylowych:
  Kleje na bazie kopolimerów winylowych są stosowane głównie do klejenia kantówek plecionych z tworzyw sztucznych. Charakteryzują się dobrą odpornością na ścieranie i łatwością w aplikacji. Kleje te są również elastyczne i odporne na wilgoć, co pozwala na zastosowanie ich w meblach, które są narażone na codzienne zużycie i kontakt z wodą. Kleje na bazie kopolimerów winylowych są również łatwe do czyszczenia i nie pozostawiają widocznych śladów po utwardzeniu.

 4. Kleje na bazie olejów:
  Kleje na bazie olejów są jednymi z najstarszych rodzajów klejów stosowanych w produkcji kantówek klejonych. Charakteryzują się one trwałą adhezją, co sprawia, że klejenie krawędzi mebli jest solidne i trwałe. Kleje te są również odporne na wilgoć i wytrzymałe na działanie wysokich temperatur. Jednak, kleje na bazie olejów mogą być trudne do aplikacji i wymagają dokładnego czyszczenia powierzchni przed nałożeniem kleju.


Wybór odpowiedniego kleju do produkcji kantówek klejonych jest kluczowy dla trwałości i estetyki wykończenia. Warto również pamiętać, że kleje muszą być stosowane zgodnie z instrukcjami producenta i z zachowaniem odpowiednich warunków aplikacji, takich jak temperatura i wilgotność. W przypadku wątpliwości zawsze warto skonsultować się z specjalistą i wybrać klej, który spełnia konkretną specyfikację i zapewnia wysoką jakość kantówek klejonych.

Opinie (0)

Zobacz firmy

Maxton Design - Spoilery dla Honda Civic

Podlesie 26
32-830 Wojnicz

Średnia Ocena

5/5
Klinika Flebologii Warszawa Doppler Instytut

Josepha Conrada 24
01-922 Warszawa

Średnia Ocena

5/5
Kancelaria Rzeszów Odfrankowanie kredytu

Mochnackiego 25/3
35-016 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły