Jak zamontować fotelik z systemem ISOFIX?

Jak zamontować fotelik z systemem ISOFIX?

Na rynku dostępna jest coraz szersza gama fotelików z mocowaniem ISOFIX. System ten zyskuje coraz większe grono zwolenników. Dlaczego tak się dzieje? Według ekspertów, ISOFIX oceniany jest jako najbezpieczniejszy dla dziecka i zarazem najwygodniejszy dla rodzica sposób montażu fotelika samochodowego. Montaż standardowymi pasami bezpieczeństwa to wciąż bardzo dobry sposób na zamocowanie fotelika, jednak problemem jest niedostateczny brak wiedzy rodziców, jak zrobić to prawidłowo. W przypadku fotelików posiadających ISOFIX, z mocowaniem jest w stanie poradzić sobie każdy. 

System ISOFIX składa się z dwóch uchwytów znajdujących się pomiędzy siedziskiem, a oparciem fotela. Są one na stałe przymocowane do konstrukcji samochodu, dzięki czemu zabezpieczają fotelik przed przesuwaniem. To jednak niejedyna zaleta. Dla wielu rodziców duże znaczenie ma łatwość montażu bazy wyposażonej w taki system. Zajmuje to tylko kilka sekund i sprawia, że ryzyko popełnienia błędu maleje niemal do zera, w przeciwieństwie do mocowania standardowymi pasami bezpieczeństwa. Podnosi to w znaczny sposób bezpieczeństwo dziecka i komfort rodzica. 

Zanim jednak kupimy fotelik z mocowaniem ISOFIX, warto upewnić się, że będzie on pasował do modelu naszego pojazdu. W tym celu należy odnaleźć pomiędzy siedziskiem, a oparciem dwa metalowe uchwyty. Jeżeli nie widać ich na pierwszy rzut oka, nie oznacza to, że ich nie ma. Wielu producentów ze względów estetycznych stosuje specjalne zaślepki. Czasami są one schowane głębiej i należy wsunąć dłoń pod oparcie, aby je wyczuć. Producent zwykle stosuje odpowiednie oznaczenie, wskazujące na obecność systemu w samochodzie. Warto pamiętać również, że ISOFIX stał się standardem w 1999 roku i zaczął być seryjnie montowany we wszystkich samochodach wyprodukowanych po 2006 roku, dlatego jeśli poruszasz się nowszym pojazdem najprawdopodobniej posiadasz w nim możliwość mocowania fotelików z systemem ISOFIX. 

Sam montaż fotelika z systemem ISOFIX jest niezwykle prosty. Wystarczy jedynie zatrzasnąć zamki mocowań. Usłyszymy przy tym charakterystyczny "klik", który oznajmi nam, że fotelik jest osadzony prawidłowo. Niektórzy producenci samochodów umieszczają w swoich pojazdach specjalne czujniki sygnalizujące, czy zamki zostały zamontowane w sposób prawidłowy. Dzięki temu mamy pewność, że fotelik zamontowany został prawidłowo. 

Cały proces instalacji fotelika z systemem ISOFIX trwa zaledwie kilka chwil. Równie proste jest wypięcie fotelika, dlatego nie ma najmniejszego problemu przy przepinaniu go z jednego samochodu do drugiego. Przypięty w taki sposób fotelik jest stabilnie osadzony w miejscu, dlatego że przypięty jest bezpośrednio do samochodu, a nie do fotela, co zapobiega jego przesuwaniu się podczas ewentualnego zderzenia czy gwałtownych manewrów. W przypadku takiego mocowania fotelik nie obluzowuje się również wraz z czasem, tak jak w przypadku pasów, które należy dociągać co kilka tygodni. 

Więcej informacji w serwisie www.ranking-foteliki.pl

Opinie (0)

Zobacz firmy

Maxton Design - Spoilery dla Honda Civic

Podlesie 26
32-830 Wojnicz

Średnia Ocena

5/5
Kancelaria Rzeszów Odfrankowanie kredytu

Mochnackiego 25/3
35-016 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5
Maszyny sprzątające LINEA

Warszawska 139
35-205 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły

Dobry salon kosmetyczny, czyli jaki?

Dobry salon kosmetyczny, czyli jaki?

Jakie maszyny do wypieku ciastek sprawdzą się w bardzo małej kuchni?

Jakie maszyny do wypieku ciastek sprawdzą się w bardzo małej kuchni?

Kameralne przyjęcie czy wystawna impreza weselna?

Kameralne przyjęcie czy wystawna impreza weselna?